carminic بازار تجارت محصولات خبرنگار

carminic: بازار تجارت محصولات خبرنگار کشاورزی اقتصادی خانوارها کالای اساسی

گت بلاگز اخبار پزشکی تاثیر نور مصنوعی در مبتلا شدن به سرطان پستان

یک مطالعه طولانی مدت نشان می‌دهد زنانی که اغلب در معرض نور مصنوعی قرار دارند، خطر بالایی را جهت مبتلا شدن به سرطان پستان تجربه می‌کنند. ارتباط میان نوردهی مصنوع

تاثیر نور مصنوعی در مبتلا شدن به سرطان پستان

تاثیر نور مصنوعی در مبتلا شدن به سرطان پستان

عبارات مهم : شبانه

یک مطالعه طولانی مدت نشان می دهد زنانی که اغلب در معرض نور مصنوعی قرار دارند، خطر بالایی را جهت مبتلا شدن به سرطان پستان تجربه می کنند. ارتباط میان نوردهی مصنوعی و خطر سرطان پستان در بعضی از زنان بیش از دیگران مشهود بود، به خاص در میان زنان یائسه که سابقه سیگار کشیدن دارند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، یک مطالعه طولانی مدت به وسیله گروهی از محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد نشان می دهد زنانی که در طول شب زیاد در معرض نور مصنوعی هستند، خطر مبتلا شدن به سرطان سینه در آنها زیاد کردن می یابد. روشنایی مصنوعی مشمول بر چراغ های خیابانی، علائم تجاری و دیگر روشنایی های شبانه در اطراف منزل های ما است.

تاثیر نور مصنوعی در مبتلا شدن به سرطان پستان

در واقع آنها دریافتند که خطر مبتلا شدن به سرطان پستان در زنان تحت چنین شرایطی بیش از 14 درصد هست. به خصوص زنانی که در مناطقی زندگی می کنند که دارای سطح بالایی از روشنایی فضای باز در شب هست، مستعدتر هستند.

سرطان پستان یا سرطان سینه(Breast Cancer) به نوعی سرطان گفته می شود که از بافت پستان شروع می شود.

یک مطالعه طولانی مدت نشان می‌دهد زنانی که اغلب در معرض نور مصنوعی قرار دارند، خطر بالایی را جهت مبتلا شدن به سرطان پستان تجربه می‌کنند. ارتباط میان نوردهی مصنوع

زن بودن، بااهمیت ترین عامل احتمال بروز سرطان پستان هست. اگرچه مردان نیز به این سرطان مبتلا می شوند ولی احتمال آن در زنان ببیش از صد برابر است.

سایر علائم سرطان پستان می تواند یک توده در سینه، عوض کردن در شکل سینه، گودی پوست، ترشح مایع از نوک سینه یا پوسته شدن قسمتی از سینه باشد.

در افرادی که بیماری در اندام های دیگر آنها گسترش پیدا کرده باشد، این علائم می توانند درد استخوان، غدد لنفاوی متورم، تنگی نفس، یا یرقان باشند.

تاثیر نور مصنوعی در مبتلا شدن به سرطان پستان

عوامل خطر مبتلا شدن به سرطان پستان عبارتند از: مرض چاقی، عدم تمرین فیزیکی، نوشیدن نوشیدنی های الکلی، درمان جایگزینی هورمون در طول یائسگی، پرتوهای یونی، نخستین قاعدگی در سنین پایین و دیر فرزند دار شدن یا فرزند دار نشدن.

اگرچه قبلا مطالعات مشابهی انجام شده است هست، ولی شاید این پژوهش یکی از جامع ترین آنهاست که ارتباط بین نور مصنوعی و خطر سرطان پستان را بررسی می کند.

یک مطالعه طولانی مدت نشان می‌دهد زنانی که اغلب در معرض نور مصنوعی قرار دارند، خطر بالایی را جهت مبتلا شدن به سرطان پستان تجربه می‌کنند. ارتباط میان نوردهی مصنوع

تحقیقات ارتباط میان قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی و سرطان پستان را بررسی می کند.

در واقع، محققان داده های مربوط به نزدیک به 110 هزار زن را بین سالهای 1989 تا 2013 مطالعه کردند. آنها همچنین تصویرهای ماهواره ای شبانه از زمین را به خاص در مناطق مسکونی هر یک از شرکت کنندگان مورد مطالعه قرار دادند.

تاثیر نور مصنوعی در مبتلا شدن به سرطان پستان

همچنین اوضاع اجتماعی، اقتصادی و بهداشت و سلامتی هر شرکت کننده و نیز کار شبانه، در مطالعه مورد توجه قرار گرفت.

همانطور که در اوج ذکر شد، خطر مبتلا شدن به سرطان پستان جهت زنان با قرارگیری در معرض نور مصنوعی در فضای باز 14 درصد نسبت به زنانی که کمتر در معرض این نورها قرار دارند، زیاد است.

در میان شرکت کنندگان، 3549 مورد مبتلا شدن به سرطان پستان ثبت شد.

جالب توجه است که این پیوند در میان زنان پیش از یائسگی دیده شد که سیگاری های گذشته یا حال بودند.

یک ارتباط نیرومند نیز میان مبتلا شدن به سرطان پستان و زنانی که شیفت شب کار می کردند، نشان می دهد که شاید ترکیب نور مصنوعی با کار شبانه باعث زیاد کردن خطر مبتلا شدن به این بیماری می شود.

این نخستین مطالعه ای نیست که رابطه بین قرارگیری در معرض نور مصنوعی و سرطان پستان را بررسی می کند. همانند مطالعات قبلی، محققان معتقدند که نوردهی حتی در ساعات شبانه، اختلال هورمون را ایجاد کند.

“پیتر جیمز” استاد دانشکده پزشکی هاروارد و نویسنده مهم این پژوهش می گوید: تحقیقات روزافزون در مورد نور در شب و سرطان پستان بر اساس داده ها نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور در طول ساعات شب ترشح شبانه ملاتونین را مختل می کند و موجب اختلال در الگوهای شبانه روزی می گردد.

ملاتونین یک هورمون طبیعی است که به وسیله یک غده کوچک در مغز ترشح می شود، همچنین می تواند در مواد غذایی و مکمل های متفاوت یافت شود. این یک هورمون است که به طور خاص مسئول به خواب رفتن و بیدار شدن است که به نوبه خود بر تناوب و روند سلول های بدن تاثیر می گذارد.

مقدار بسیار کمی از ملاتونین در غذاهایی مانند گوشت ها، حبوبات، میوه ها و سبزیجات وجود دارد. ملاتونین همچنین به صورت مکمل غذایی در بازار وجود دارد، هرچند ارزش تغذیه ای آشنا شده است ای ندارد.

محققان معتقدند که توضیح احتمالی اثرات ملاتونین بر خطر مبتلا شدن به سرطان، این است که اختلال در الگوهای معمول روزانه، منجر به تقسیم غیرطبیعی سلول می شود.

جالب توجه است که اثرات مضر نور مصنوعی نه تنها بر انسان تاثیر می گذارد، بلکه در آزمایش های قبلی، در موش هایی که تحت تناوب های نور معکوس قرار گرفته بودند، تومورهای پستان بیشتری مشاهده شد.

علاوه بر این، مطالعه اخیر نیز نشان داد که بهره وری زنبورها در مناطق تحت تاثیر نور مصنوعی به طور قابل توجهی تحت تاثیر منفی قرار می گیرد.

به علت این نتایج، محققان بر این باورند که مطالعات زیاد جهت کشف اثرات نورپردازی مصنوعی مهم هست. همچنین ممکن است اثرات منفی آن فقط به زنان منحصر نباشد. به خصوص از آنجایی که مطالعات قبلی ارتباط با انواع دیگر سرطان مانند سرطان پروستات را نشان داده اند.

این پژوهش در مجله “Environmental Health Perspectives” انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: شبانه | محققان | ارتباط | مطالعه | مبتلا شدن | سرطان سینه | سرطان پستان | سرطان پروستات | سرطان پستان در زنان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog