carminic بازار تجارت محصولات خبرنگار

carminic: بازار تجارت محصولات خبرنگار کشاورزی اقتصادی خانوارها کالای اساسی

گت بلاگز اقتصادی اِتِکا به تولیداتِ سالم داخلی کمرنگ شده است است ، وارداتی که امنیت غذایی را نشانه قرار می دهد

واردات بی رویه مواد غذایی و محصولات زراعی و کشاورزی از تهدیداتی به شمار می رود که در طول سالیان گذشته،سایه آن بر سلامت عمومی جامعه سنگینی می کند،سخن از محصو

اِتِکا به تولیداتِ سالم داخلی کمرنگ شده است است ، وارداتی که امنیت غذایی را نشانه قرار می دهد

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، بر اساس گزارشات موجود، در سال های اخیر، معضل واردات بی رویه محصولات غذایی و به خصوص زراعی و کشاورزی بیش از پیش زیاد کردن یافته است.
آن چنان که گمرک کشور عزیزمان ایران اعلام داشته، در سال گذشته، قریب به 6/17 میلیون تن محصولات کشاورزی اعم از گندم، ذرت، گوشت، ماهی، برنج، حبوبات به کشور وارد شده است که ارزش آن قریب به 9 میلیارد دلار برآورد می شود، به تعبیری از حیث ارزش دلاری معادل 20 درصد کل واردات به کشور برآورد می شود.

عبارات مهم : میلیون

یکی از مؤلفه های حائز اهمیت در واردات محصولات کشاورزی و زراعی به وزن و تناژ آن معطوف می شود و با ملاک قرار دادن این امر، بیش از نیمی از واردات کشور در سال گذشته (53 درصد) به محصولات مذکور تخصیص داده شده است داشته است.
اگرچه میزان واردات مذکور در مقایسه با سال 92، با کم کردن 4 درصدی همراه بوده، ولی همچنان حجم تخصیص داده شده است یافته از حیث وزنی و ارزش دلاری، تأمل برانگیز به نظر می رسد.
سودابه شیرازی، دانش آموخته رشته اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزیبا اشاره به ضرورت استقلال غذایی کشور، اظهار داشت: بدون تردید یکی از پیش نیازهای اساسی توسعه و شکوفایی کشور، به استقلال غذایی و ارتقای ضریب سلامت یا همان امنیت غذایی معطوف می شود.
وی افزود: آن چنان که در گزارشات رسانه ها و جراید آمده، در سال 1395، حدود 5/6 میلیون تن ذرت دامی وارد کشور شده است که به تنهایی قریب به یک پنجم واردات را به خود تخصیص داده شده است داده است.
شیرازی عنوان کرد: ارزش واردات مذکور، قریب به 4/1 میلیارد دلار برآورد می شود که می طلبد با اتخاذ تدابیر هوشمندانه در این خصوص چاره اندیشی شود و قطعاً هر آنچه در این عرصه به توفیقات بیشتری نائل شویم، شاهد صرفه جویی ارزی مطلوب تری خواهیم بود.
دانش آموخته رشته اقتصاد گفت: آن چنان که در آمار و ارقام انتشار یافته بازتاب یافته، واردات ذرت دامی در مقایسه با سال 92، بیش از 60 درصد رشد داشته که این زیاد کردن فزآینده، دلواپس کننده به نظر می رسد.
وی افزود: بعد از ذرت دامی، سویا، دومین محصولی است که در صدر واردات زراعی و کشاورزی قرار دارد.
شیرازی گفت: گزارشات انتشار یافته بیانگر این واقعیت است که در سال گذشته، قریب به دو میلیون تن دانه سویا به کشور وارد شده است که 6 درصد از حجم کل محصولات وارداتی به مرزهای کشور عزیزمان ایران را به خود تخصیص داده شده است داده است.
دانش آموخته رشته اقتصاد عنوان کرد: ارزش سویای وارداتی به کشور بیش از 900 میلیون دلار تخمین زده می شود که با رشد 30 برابری در مقایسه با سال 92 همراه بوده است.
وی افزود: دانه های سویا یکی از موارد اولیه و پایه در صنعت روغن کشی کشور محسوب می شود که با حصول استقلال هر چه زیاد در تأمین این محصول، قطعاً علاوه بر صرفه جویی ارزی در بخش اشتغالزایی و کم کردن هزینه تولید روغن نیز موفق تر از گذشته خواهیم بود که البته این امر منوط به اتخاذ تمهیدات سازنده و مقتضی خاص به خود هست، امری که درگفتار و نوشتار راحت به نظر می رسد، ولی حصول آن امری سخت خواهد بود که البته این به معنای ناممکن بودن آن نیست و دستیابی به موفقیت های بزرگ، مستلزم تلاش هاپی بسیار و برنامه ریزی قاعده مند است.
واردات از آمریکا، از اسپرم گاو تا تخم قزل آلا
امین صداقت، محقق و پژوهشگر اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به زیاد کردن واردات محصولات زراعی و کشاورزی از کشور آمریکا گفت: بر اساس گزارشات موجود، میزان واردات محصولات زراعی از آمریکا در سال 92، قریب به 8 هزار تن و به ارزش 47 میلیون دلار برآورد شده است و این در شرایطی است که متأسفانه میزان واردات چنین محصولاتی در سال 95 ،163 تن و به ارزش 123 میلیون دلار تخمین زده می شود که این امر نشان دهنده رشد فزآینده واردات از کشور آمریکا است.
وی افزود: واردات محصولات غذایی و زراعی از کشورهای غربی با تنوع گستردگی بسیاری همراه است و ریز این اقلام وارداتی را می توان از جوجه اجداد، جوجه مادر یک روزه و…مشاهده نمود.
صداقت گفت: واردات اسپرم گاو، تخم ماهی قزل آلا و…بخشی دیگر از وارداتی است که متأسفانه با در نظر گرفتن مجموع این اقلام باید با صراحت به این واقعیت تلخ اذعان داشت که بخشی از مدیریت تأمین و تولید موادغذایی مورد نیاز کشور در اختیار دشمن های این ملت قرار گرفته که باید در این خصوص چاره اندیشی شود.
جنگ دشمن های دنیا خوار با ملت ها با استفاده از محصولات غذاییِ مسأله دار
سعید نظام لو، محقق و پژوهشگر اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزیبا اشاره به ضرورت ارتقای هر چه زیاد امنیت غذایی کشور، عنوان کرد: متأسفانه بعضی از آمار، ارقام و گزارشات موجود در خصوص واردات مواد غذایی از کشورهای دیگر، چندان نوید بخش و امیدوار کننده به نظر نمی رسد.
وی افزود: خوشبختانه در حوزه خودکفایی گندم، اخیراً به موفقیت های قابل توجهی نائل شده است ایم که انصاف حکم می کند مورد ستایش و تمجید قرار گیرد، ولی همچنان در بخش ها و عرصه های دیگر غذایی، بعضی وابستگی ها و واردات بی رویه از کشورهای دیگر دلواپس کننده است.
نظام لو عنوان کرد: امروزه، تئوریسین ها و نظریه پردازان سیاسی ایالات متحده، چنین عنوان می کنند که جهت مقابله با کشورهای مخالف خود باید از طریق محصولات زراعی و غذایی وارد عمل شد که به تبع یکی از ابزار مهم آنها در تحقق اهداف شوم خود به امر صادرات محصولات غذاییِ مسأله دار معطوف می شود.
محقق و پژوهشگر اقتصادی گفت: سیاست های جمعیت زدایی ایالات متحده علیه کشورهای مورد نظر آنها که به زعم آنها تحت عنوان مخالف و دشمن از آنها یاد می شود از اولویت هایی است که در طول سالیان اخیر با دقت و ظرافت بسیار پیگیری می شود.
وی افزود: عدم سلامت غذایی کافی به عنوان تهدیدی بالقوه به شمار می رود که می تواند سلامت و بهداشت عمومی جامعه را تحت الشعاع قرار دهد و این نظریه زمانی پررنگ می شود که بر اساس تحقیقات و پژوهش های انجام شده، حدود 70 تا 80 درصد از امراض و امراض منشاء غذایی دارد.
نظام لو گفت: از حیث اقتصادی و وابستگی غذایی نیز، واردات بی رویه می تواند به مثابه آفتی جهت اقتصاد کشور محسوب شود که مجموع این عوامل، استقلال غذایی مورد نیاز را از کشورهای نشانه تضعیف می کند.
وی افزود: با چنین اوصافی پرهیز از محصولات غذایی از جوامع دیگر، بخصوص کشورهایی که در تخاصم و دشمنی با ما هستند بیش از پیش مهم به نظر می رسد.
محقق و پژوهشگر اقتصادی در خاتمه یادآور شد: امید آن می رود دولت دوازدهم با درک صحیح تر از خطرات بالقوه موجود در این خصوص، چاره اندیشی مورد نیاز را لحاظ کند که قطعاً منافع آن در بخش های متعدد اقتصادی و بهداشتی حائز اهمیت به نظر می رسد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: میلیون | واردات | اقتصادی | محصولات | وارداتی | کشاورزی | موادغذایی | مواد غذایی | کشورهای دیگر | اقلام وارداتی | محصولات غذایی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog